Każdy z nas marzy o takiej pracy, która nie będzie wyłącznie obowiązkiem, ale również przyjemnością. Jeśli interesujesz się branżą motoryzacyjną i szukasz sprawdzonego pomysłu na biznes, świetną propozycją może być pomoc drogowa. Z całą pewnością nie jest to łatwa praca, jednak osoby ceniące sobie czas spędzony za kółkiem, na pewno odnajdą się w tym zawodzie. Czy własna firma świadcząca pomoc drogową może być intratnym interesem?
Jakie wymogi trzeba spełniać aby świadczyć pomoc drogową?
Pierwszą zaletą tego zawodu są niskie wymagania. Przepisy na rynku pracy w żaden sposób nie ograniczają ogólnej dostępności tej pracy. W zasadzie, jedynym warunkiem potrzebnym do świadczenia pomocy drogowej jest prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Jeśli będziesz poruszał się autolawetą z integralną platformą, zwykle wystarczy kategoria B na samochody osobowe. Jeśli zamierzasz wykorzystywać lawetę, wówczas, konieczna będzie kategoria B+E lub C+E.
Na starcie niezbędny będzie również kapitał potrzebny do zakupu pojazdu oraz niezbędnego sprzętu. Dysponując dobrym biznes planem możesz jednak starać się o dofinansowania lub kredyt na rozwój własnej działalności gospodarczej.
Na czym polega praca w pomocy drogowej?
Głównym zadaniem pomocy drogowej jest transport pojazdów, które uległy awarii lub wypadkowi, które uniemożliwiają dalszą jazdę. Praca wymaga dyspozycyjności, ponieważ takie sytuacje mają miejsce na drogach 24 godziny na dobę. Pomoc drogowa może również zajmować się dostarczeniem paliwa oraz wymianą kół na trasie.
Wiedza z zakresu mechaniki samochodowej nie jest wymagana, ale na pewno stanowi bardzo ważny atut w firmie świadczącej pomoc drogową. Nie wszystkie usterki oraz awarie wymagają transportu samochodu do warsztatu. Niektóre problemy można wyeliminować na miejscu, co umożliwi kierowcy wyruszenie w dalszą podróż.
Specyfika pracy w firmie świadczącej pomoc drogową
Najtrudniejsze są zazwyczaj początki. Wypadki oraz awarie na trasie zdarzają się przez okrągłą dobę. Twoja firma może oczywiście ograniczyć się do określonych godzin pracy, ale najwięcej można zarobić właśnie za nocne wezwania, a także zlecenia w dni świąteczne. Na początku drogi wymagana jest zatem dyspozycyjność. Wraz z rozwojem firmy będziesz mógł jednak zatrudnić pracowników i stworzyć system zmianowy. W perspektywie czasu możesz rozwijać flotę pojazdów, aż dojdziesz do momentu, gdy Twoim jedynym obowiązkiem będzie nadzorowanie biznesu.
Pomoc drogowa to biznes dedykowany wszystkim osobom, które lubią jeździć samochodem. Potrzebna jest także odporność na stres oraz opanowanie. Bardzo często do wezwania trzeba ruszyć przy bardzo niesprzyjających warunkach atmosferycznych, to właśnie wtedy dochodzi do wielu wypadków oraz awarii. Jak już mówiliśmy, ogromnym atutem jest także wiedza w zakresie mechaniki samochodowej, tak, aby móc wyeliminować proste usterki na trasie.
Ile zarabia właściciel firmy oferującej pomoc drogową?
To bardzo złożona kwestia, na którą wpływa mnóstwo czynników: zakres oferowanych usług, godziny pracy, posiadana flota, a także liczba pracowników. Właściciel jednoosobowej działalności może spokojnie przekroczyć próg 10 000 złotych brutto. Zarabiamy nie tylko na realizowaniu zleceń, ale także na swoistych programach partnerskich. Właściciel firmy świadczącej pomoc drogową często nawiązuje współpracę z warsztatami i zarabia na dostarczaniu uszkodzonych samochodów w konkretne miejsce. Oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy kierowca uszkodzonego pojazdu nie wybierze celu dostawy samodzielnie i poprosi o dowolny warsztat.
Czy pomoc drogowa to dochodowy biznes?
Jeśli dysponujesz odpowiednią wiedzą, jesteś dyspozycyjny, a także lubisz spędzać czas za kółkiem, firma świadcząca pomoc drogową może być dla Ciebie bardzo dochodowym biznesem. Oczywiście należy nastawić się na trudne początki, ale jest to normalne dla każdego startującego przedsiębiorcy. Wraz z rozwojem floty oraz zatrudnianiem nowych kierowców, prowadzona przez Ciebie działalność może stać się kwitnącym i dochodowym biznesem.