Czy warto kupić gotową autolawetę? A może lepiej zlecić jej wykonanie?

Ceny autolawet stworzonych na popularnych bazach, takich jak Iveco Daily czy Fiat Ducato, są nawet kilkukrotnie wyższe od samej bazy. Tak duże różnice cenowe sprawiają, że wiele osób zastanawia się nad innym rozwiązaniem – zakupem bazy i stworzeniem autolawety dostosowanej do swoich indywidualnych potrzeb. Które rozwiązanie okaże się tańsze? Czy zlecenie wykonania autolawety jest lepszym rozwiązaniem od zakupy nowej autolawety?

Jakie pojazdy mogą zostać autolawetą?

Autolaweta to pojazd wyposażony w integralną platformę do przewożenia całych lub uszkodzonych samochodów. Tylko niektóre auta mogą zostać wykorzystane do stworzenia takiego pojazdu. Najczęściej są to popularne dostawczaki do 3,5 tony, które można pozbawić obudowy przestrzeni transportowej i zastąpić ją platformą do przewożenia pojazdów. Ważnymi kryteriami jest ładowność, wersje silnikowe, a także podatność na przekształcenie w autolawetę. Do grona najpopularniejszych baz zaliczymy: Iveco Daily, Volswagena Craftera, Fiata Ducato, Renault Master, Mercedesa Sprintera, Opla Movano czy Peugeota Boxera.

Jakie korzyści oferuje zakup gotowej autolawety?

W ten sposób możesz oczywiście zaoszczędzić dużo czasu. Po prostu wybierasz jedną z dostępnych autolawet i już po kilku dniach możesz wyruszyć nią w trasę. Do naszej dyspozycji pozostaje rynek wtórny oferujący autolawety używane, jak również rynek z nowymi autolawetami. Zakup gotowej autolawety ma jednak zasadniczą wadę, a mianowicie, zwykle okaże się droższy.

Autolaweta na Renault master

Jednocześnie, wybieramy autolawetę wraz z określonymi parametrami oraz systemami najazdowymi. Znalezienie modelu, który będzie dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb, może być bardzo trudnym zadaniem.

Czy warto zlecić wykonanie autolawety?

Drugim rozwiązaniem jest zakup odpowiedniej bazy pod autolawetę. Następnie, z takim pojazdem udajemy się do warsztatu specjalizującego się w realizacji zabudowy pod kątem przewozu pojazdów jak i pomocy drogowej. Zaletą jest możliwość konfiguracji poszczególnych elementów systemu najazdowego oraz montażu. W związku z tym, mamy możliwość stworzenia od podstaw autolawety dostosowanej do naszych potrzeb.

Jak wypada to rozwiązanie cenowo? Stworzenie systemu najazdowego nie jest specjalnie kosztowne. Wiele zależy oczywiście od naszych indywidualnych oczekiwań, a także od wybranej bazy. Niemniej jednak, przerobienie fabrycznego pojazdu na autolawetę to koszt od ok 10 do 30 tysięcy złotych. Jeżeli zdecydujemy się platformę hydrauliczną, wówczas ceny za taki najazd sięgają 50 000 złotych i więcej. W zdecydowanej większości przypadków, zakup i wykonanie zabudowy będą tańsze niż zakup gotowej autolawety z identyczną konfiguracją. Co szczególnie ważne, w tym przypadku mamy do czynienia z nową platformą przystosowaną do wieloletniej pracy.

Autolaweta wykonana na zamówienie

Czy to rozwiązanie posiada jakiekolwiek ograniczenia? No cóż, przede wszystkim musimy poświęcić sporo czasu na znalezienie odpowiedniej bazy pod przeróbkę. Jednocześnie, czas realizacji zabudowy to przynajmniej kilka tygodni + czas oczekiwania na wolny termin.

Które rozwiązanie okaże się lepsze?

Zdecydowanie więcej korzyści znajdziemy po stronie zakupu bazy i przerobienia jej na wymarzoną autolawetę. Zaletą tego rozwiązania są: niższy koszt łączny, możliwość konfiguracji pod kątem indywidualnych potrzeb, nowa platforma niewymagająca dodatkowych kosztów. Zaletą po stronie zakupu gotowej autolawety jest oszczędność czasu oraz możliwość zakupu nowego modelu z kilkuletnią gwarancją. Jeśli jednak nie goni nas czas i możemy sobie pozwolić na komfort szukania optymalnej bazy, warto zdecydować się na opcję z zakupem i przerobieniem bazy. Na dłuższą metę, wybór ten okaże się znacznie korzystniejszy.

Reklama