Samochód specjalny „Pomoc Drogowa”, a samochód „Przewóz Pojazdów”

Osoby planujące otworzenie firmy świadczącej Pomoc Drogową często stają przed pewnym dylematem. Mianowicie, czy do legalnego świadczenia usług wystarczy samochód z przeznaczeniem do przewozu pojazdów, czy też należy zarejestrować autolawetę jako samochód specjalny przeznaczony do świadczenia usług w zakresie Pomocy Drogowej. Spróbujmy wymienić podstawowe różnice oraz odpowiedzieć na pytanie, która opcja jest lepsza.

Samochód z przeznaczeniem do przewozu pojazdów

Przy zakupie autolawety, w dowodzie rejestracyjnym bardzo często możemy znaleźć zapis o tym, że jest to samochód z przeznaczeniem do przewozu pojazdów. Taki zapis nie czyni go jeszcze samochodem pomocy drogowej! Biorąc jednak pod uwagę formalności związane z rejestracją samochodu specjalnego „Pomoc Drogowa”, wiele osób zastanawia się, czy sam zapis o możliwości przewozu pojazdów jest wystarczający, aby świadczyć takie usługi.

Samochód do przewozu pojazdów

No cóż, choć jest to możliwe, zwykle sporo ryzykujemy w razie kontroli. Samochody z przeznaczeniem do przewozu pojazdów są najczęściej wykorzystywane np. do sprowadzania aut zakupionych za granicą. W związku z tym, nie posiadają wyposażenia, które jest niezbędne do tego, aby auto mogło być zakwalifikowane jako „Pomoc Drogowa”. W związku z tym, jeśli zostanie on wykorzystany do świadczenia tej usługi, właściciel firmy może narazić się na konsekwencje finansowe.

Samochód specjalny „Pomoc Drogowa”

O ile samochód z przeznaczeniem do przewozu pojazdów jest objęty podstawowymi ograniczeniami, np. dopuszczalną masą całkowitą przewożonego ładunku, o tyle pojazd specjalny musi spełniać szereg wymogów opisanych w kodeksie drogowym. Podając za definicją prawną, pojazd specjalny „Pojazd Drogowa” to pojazd samochodowy przeznaczony do świadczenia specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia oraz posiadania specjalnego wyposażenia. Samochód specjalny „Pomoc Drogowa” jest także przystosowany do przewożenia rzeczy oraz osób związanych z wykonywaną funkcją (np. kierowca uszkodzonego samochodu).

Samochód specjalny jako pomoc drogowa

Samochód zarejestrowany jako pomoc drogowa, musi spełniać szereg wymogów technicznych: żółty sygnalizator świetlny widoczny z każdej strony z przynajmniej 150 metrów, kabina kierowcy w kolorze żółtym, hol giętki dla motocykli i hol sztywny dla samochodów, zestaw świateł do oznaczenia transportowanego pojazdu, a także specjalne, biało-czerwone oświetlenie, które jest konieczny, gdy przewożony samochód wystaje po za krawędź platformy transportowej.

Pomoc Drogowa z bogatszym wyposażeniem wnętrza

Samochody z przeznaczeniem do przewozu pojazdów nie są w zamyśle przystosowane do świadczenia pomocy drogowej. W związku z tym, nie muszą również posiadać dodatkowego wyposażenia. Tymczasem, w samochodzie specjalnym Pomocy Drogowej powinny znaleźć się niezbędne akcesoria i zestaw narzędzi, m.in.: kompresor, podnośnik, skrzynka narzędziowa, zestaw świateł ostrzegawczych. Pojazd specjalny może posiadać specjalne skrytki, w których przewożone jest takie wyposażenie. Pamiętajmy również o tym, że specjalnej zgody wymaga montaż urządzeń do komunikacji radiowej. Samochody specjalne posiadają taką zgodę domyślnie.

Czym różni się pojazd specjalny od pojazdu z przeznaczeniem do przewozu pojazdów?

W praktyce, oba te samochody mogą być identyczne, a jedyna różnica znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Świadczenie usług w zakresie Pomocy Drogowej wymaga jednak posiadania uprawnień samochodu specjalnego. Jest to niezbędne, aby w pełni legalnie wykonywać wszystkie prace związane ze świadczeniem pomocy drogowej. Jeśli natomiast będziemy korzystać z autolawety posiadającej jedynie wpis o przeznaczeniu do przewozu pojazdów, wówczas, w razie kontroli jesteśmy narażeni na konsekwencje finansowe.

Warto również zauważyć, że samochód specjalny „Pomoc drogowa” jest objęty licznymi przywilejami. Jednym z nich jest chociażby tańsze ubezpieczenie OC oraz liczne zniżki, które w szerszej perspektywie czasu oznaczają tańsze koszty wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej.

Reklama