Wybór bazy pod autolawetę to niezwykle odpowiedzialne zadanie, które decyduje o ładowności oraz kosztach eksploatacyjnych. Jakie samochody są najczęściej wybierane pod kątem stworzenia własnej autolawety? Baza musi umożliwić prosty montaż platformy, posiadać dostatecznie dużą moc, a jednocześnie, cechować się przyzwoitym spalaniem. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze bazy, które od lat są wykorzystywane przy autolawetach.
1. Iveco Daily
Baza niezwykle ceniona ze względu na swoją uniwersalność, a także wysoką, dopuszczalną masę całkowitą na haku sięgającą nawet do 3,5 tony. Baza może być również wyposażona w platformę hydrauliczną o ładowności na poziomie. Na uwagę zasługują dwie wersje silnikowe: 2,3 oraz 3,0 w Dieslu. W przypadku wersji z turbo, ich moc może sięgać nawet 170 KM. Silniki te są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie, ekonomiczne. Przebieg powyżej 500,000 km nie stanowi dla nich wyzwania. To wszystko sprawia, że Iveco Daily jest niezwykle popularną bazą pod autolawetę. Może być jednak nieco droższa od głównych rywali. Za 2-3 letni model zapłacimy nawet ponad 100,000 PLN.
2. Fiat Ducato
To propozycja adresowana do wszystkich osób, które poszukują wysokiej jakości idącej w parze z przystępną ceną. Pod tym względem, Fiat Ducato nie ma w sobie równych. Proponuje przyzwoitą ładowność, a jednocześnie, jest kompatybilna z większością systemów najazdowych. Znajdziemy tu silniki 2,3 oraz 3,0 – te same, które są stosowane w przypadku Iveco Daily.
3. Renault Master
Baza od Renault jest często wykorzystywana jako baza pod autolawetę. Oferuje wysoką ładowność oraz możliwość montażu bardzo wszechstronnej zabudowy, w której przewidziano miejsce na niezbędne narzędzia i akcesoria. Dostępne są również platformy z kabiną sypialną. Posiada atrakcyjne wyposażenie, a najlepiej sprawdza się w wersji silnikowej 2,3 o mocy 180 koni mechanicznych. Renault Master to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych za modele sprzed 2010 roku. Za nowy samochód wyposażony w pneumatyczną platformę najazdową, zapłacimy ponad 100 tysięcy.
4. Volkswagen Crafter
Wśród popularnych baz pod autolawety nie mogło zabraknąć budżetowego Volkswagena Craftera, odznaczającego się niemiecką solidnością i bezawaryjnością. Dopuszczalna ładowność do 1200 kg. DMC na haku zwykle wynosi do 2500 kg, choć przy odpowiedniej konfiguracji można uzyskać poziom 3500 kg. Popularna wersja silnikowa to 2,0 w Dieslu o mocy 177 koni mechanicznych. Silnik trwały, ekonomiczny i mocny. Volkswagen Crafter jest znacznie tańszy np. od Mercedesa Sprintera, ale jego zakup wciąż wiąże się ze sporym wydatkiem.
5. Mercedes Sprinter
W tym zestawieniu nie jest jednak nadzwyczajnie lepszym wyborem pod autolawetę. Mercedes Sprinter podobnie jak konkurencja zaoferuje także dużą kompatybilność z wieloma rampami najazdowymi. Posiada dobre wyposażenie i dobrze wywiąże się ze swojej pracy niezależnie od sytuacji. Zaletą jest także bogaty wybór wersji silnikowych: od 2,1 do 3,5. Popularnym wyborem jest silnik 3,0 o mocy 190 KM. Najmocniejszy wariant silnikowy o pojemności 3,5 litra oferuje ponad 250 koni, ale tutaj należy liczyć się ze sporym spalaniem. Jak nietrudno się domyślić, wadą jest cena. Jest to najdroższa baza spośród tu opisywanych.
Która baza pod autolawetę okaże się najlepsza?
Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań oraz zakresu pracy. Jeśli poszukujesz niedrogiej autolawety, świetnie sprawdzi się Renault Master lub Fiat Ducato. Jeśli Twoja firma dysponuje wyższym budżetem , wówczas, lepszym rozwiązaniem może okazać się Iveco Daily jak i Volkswagen Crafter. Wielozadaniową i bardzo dobrą bazą jest Mercedes Sprinter, ale w tym przypadku ograniczeniem wielu firm może być budżet. Przy wyborze bazy należy zwrócić uwagę na ładowność, DMC na haku, a także proponowane warianty silnikowe.